Jak zachęcić dziecko do jedzenia, gdy nie ma apetytu?

Rodzice od zawsze mają problem z zachęceniem dzieci do jedzenia. Często są one zwyczajnie wybredne i nie mają ochoty jeść zdrowych produktów, przygotowanych w domu przez rodziców. Brak apetytu u dziecka może mieć jednak przeróżne przyczyny.

Czy podawanie posiłków, kiedy dziecko nie jest głodne, to dobry pomysł?

Najczęściej dziecko nie odczuwa potrzeby przyjmowania dużej ilości jedzenia proponowanej przez rodziców. Poza tym często po prostu nie jest głodne. Przyczyną mogą być również kłopoty zdrowotne, które można bardzo łatwo rozwiązać. Czasami przyczyną mogą być problemy w szkole. Jeżeli rówieśnicy śmieją się z dziecka, to może ono być zestresowane, smutne i nie ma ochoty na jedzenie. Warto wówczas zwrócić uwagę na zachowanie dziecka aby ustalić czy problemy z jedzeniem nie mają podłoża psychicznego. Zdarza się, że dziecko nie chce przyznać się do kłopotów – wtedy warto delikatnie zachęcać je do zwierzeń.

3339383301_8153c11d03_z

Gusta i guściki dziecka przy (nie)jedzeniu

Jeżeli jednak problem leży tylko i wyłącznie w tym, że dziecko po prostu nie ma apetytu na przygotowaną przez rodziców potrawę, to nie pozostaje nic innego, jak spróbować zachęcić dziecko do jedzenia. Rodzice prześcigają się w pomysłach na podanie zdrowych posiłków.

Najczęstszym sposobem jest umieszczanie nielubianych produktów w innych daniach. Często dziecko twierdzi, że nie lubi danej potrawy, mimo iż nigdy wcześniej jen nie spróbowało. Dobrym pomysłem jest wspólne gotowanie, dzięki temu dziecko czuje się odpowiedzialne za przygotowane jedzenie i z większą chęcią będzie jadło posiłki. Można też spróbować z gotowania zrobić zabawę i przygotowywać kolorowe i zabawnie wyglądające posiłki. Bardzo dobrym sposobem jest zastąpienie tradycyjnego makaronu kokardkami, muszelkami lub literkami. Można także kupić makarony w kształtach zwierzątek. Dzięki takiemu dodatkowi wiele zup i potraw stanie się dla dziecka doskonałą potrawą.

Na brak apetytu u dziecka jest wiele sposobów, które należy wykorzystać zanim udamy się z tym problemem do lekarza. Możesz o nich przeczytać na tej stronie internetowej. Niestety jeżeli domowe sposoby zawodzą, a dziecko nadal nie chce jeść, wówczas pozostaje już tylko wizyta u specjalisty.