Polacy zapominają o zapominaniu

Demencja starcza to coś, co większość z nas uznaje za domenę osób powyżej 70. roku życia. Sęk w tym, że coraz więcej osób już w wieku nawet 50 lat miewa problemy z kojarzeniem faktów i pamięcią. Co powoduje taki stan i czy istnieje lek na koncentrację?

Co osłabia pamięć?

Pamięć jest procesem chemicznym na poziomie mózgu. Dlatego naukowcy wespół z lekarzami od dawna badają elementy naszego otoczenia i diety, które powodują utratę pamięci. Na chwilę obecną można śmiało powiedzieć, że znaleźli większość czynników zewnętrznych, które będą osłabiały naszą pamięć. Są to przede wszystkim:

  • Brak ruchu fizycznego na świeżym powietrzu
  • Zjadanie dużych ilości słonych rzeczy
  • Zjadanie tłustego pożywienia
  • Stosowanie silnej chemii oraz nadużywanie lekarstw
  • Kofeina i inne używki, w szczególności papierosy
  • Hałas i brak odpoczynku

Czynniki wpływające na koncentrację

Nasza koncentracja wynika bezpośrednio ze stanu naszego zdrowia. Dobrym przykładem jest stres. Chwilowy jest w stanie pobudzić nasz organizm do szybszego działania, w tym lepszej koncentracji. Wynika to z naturalnego uwarunkowania pochodzącego z przedhistorycznych czasów, gdy ludzie musieli walczyć o życie z drapieżnikami. Chwilowy kopniak adrenaliny powodował, że byli w stanie sprostać zadaniu. Żaden lek na koncentrację nie był potrzebny, ponieważ nasi przodkowie nie posiadali aż tylu zmartwień, co my: raptem zjeść i nie być zjedzonym.

Kiedy powstanie uniwersalny lek na koncentrację

Dzisiaj jednak bycie pod wpływem nieustającego stresu powoduje, że nasza pamięć stopniowo zaczyna zanikać. Bombardujemy ją nieustannie milionami informacji, co odbija się na jej sprawności. Nasze organizmy dostają wiadomość o nieustającym zagrożeniu, co doprowadza je do stanu wyczerpania fizycznego i psychicznego. W efekcie przestajemy koncentrować się, skoro świat zmienia się błyskawicznie.

Dlatego naukowcy zaczynają badać dokładnie budowę naszego mózgu w celu określenia, jakie elementy są odpowiedzialne za zapamiętywanie. Jednym z efektów jest opracowanie uniwersalnego leku na pamięć. Duże obietnice niosą badania genetyczne i nanotechnologia. Znajomość działania połączeń nerwowych w mózgu na poziomie molekularnym sprawi, że znikną wszelkie tajemnice procesów pamięci i powstanie lek na koncentrację.