Mięśnie a aktywność fizyczna

Przy uprawianiu jakiejkolwiek aktywności fizycznej musimy liczyć się z konsekwencjami – będą nas boleć mięśnie, a jak bardzo, to już zależy od siły treningu. Każde ćwiczenia fizyczne, nawet wówczas, kiedy są umiarkowane i zbilansowane, może prowadzić do wielu mikrourazów. Bóle które wywołują takie ćwiczenia są różne i mogą trwać nawet powyżej 48 godzin. Tak naprawdę nie powinniśmy także, jeszcze w czasie trwania bólu, podejmować aktywności fizycznej. Można to zrobić dopiero wtedy, kiedy ból ustąpi.

Nie zawsze jest jednak tak, że silna aktywność fizyczna wywołuje bóle mięśni– czasem jest to spowodowane nawet mała aktywnością, na przykład długim spacerem czy siedzeniem w pozycji, która jest dla nas niewygodna.

Mięśnie potrzebują czasu

Mięśniom trzeba dać czas. Jeżeli bolą to znaczy, że mają ku temu powód. Jak długo można odpoczywać? Wszystko zależy od tego, jaki jest poziom urazu. Skurcze ustępują szybko – wystarczy kilka minut, by mięsień doszedł do siebie. Są jednak inne urazy, które mogą się przedłużać, od kilku dni do nawet kilka tygodniu.

Wtedy trzeba się oszczędzać i z umiarem podejmować kolejne ćwiczenia. Najlepiej przechodzić do nich stopniowo – a dzięki temu bóle mięśni nie okażą się dla nas niebezpieczne. Podczas samych ćwiczeń warto jest stosować się pewnego schematu, który zakłada, że mieszamy silne oraz słabe ćwiczenia ze sobą. Raz wykonujemy ćwiczenia silne, raz słabe, dając mięśniom 48 godzinny okres odpoczynku.

Skuteczne formy aktywności

Co więcej, bardzo dobrze działa stosowanie różnej aktywności, a nie codzienne dręczenie tych samych partii mięśniowych. Można iść na spacer, drugiego dnia pójść na rower a trzeciego na basen. Taka różnorodność zapobiega przetrenowaniu jednej partii mięśni, a sprawia, że rozwijamy się jako całość. Inną wskazówką jest bardzo stopniowe zwalnianie. Nie przerywamy gwałtownie treningu, a staramy się najpierw wyciszyć nasze ciało, dać mu dojść do siebie. Trzeba mieć świadomość, że podczas treningu wytwarza się kwas mlekowy i trzeba go jakoś rozprowadzić, a nie po prostu przerywać i patrzeć co się stanie.