Czy badanie USG stawów biodrowych u niemowląt wykryje dysplazję?

Każde dziecko może mieć wykonane badania prenatalne, które wykryją sporą ilość prawdopodobnych schorzeń. Niemniej nie wszystko jest możliwe do odnalezienia, jak na przykład dysplazja stawów biodrowych. Ich wykrycie jest możliwe dopiero po narodzeniu się dziecka, a co za tym idzie – będzie potrzebne badanie USG stawów biodrowych u niemowląt. posiada niejeden ośrodek dający możliwość badania.

Co to dysplazja stawów biodrowych?

Chorobą tą nazywamy wszelakie uszkodzenia stawów, które sprawiają, że wyskakują one z gniazd kości. W efekcie nie jest możliwe poruszanie się, ponieważ stawy nie są w stanie utrzymać ciężaru ciała.Leczenie jest możliwe poprzez rehabilitację we wczesnym okresie niemowlęctwa, o ile USG stawów biodrowych u niemowląt stwierdzi, że faktycznie może dojść do dysplazji.

Jak wykonuje się badanie USG?

Samo przeprowadzenie badania nie zajmuje wiele czasu, a także nie jest bolesne. Dziecko jednak może płakać po kontakcie z chłodnym żelem do USG oraz z powodu obecności obcych ludzi, którzy je dotykają, dlatego warto by było syte oraz miało ciepło.Samo badanie USG stawów biodrowych u niemowląt zajmuje może z 20 minut, podczas których po wysmarowanej żelem skórze dziecka lekarz przejeżdża ultrasonografem i zbiera dane do późniejszego badania.Wyniki następnie są przekazywane do lekarza – ultrasonografa, który daje ekspertyzę do dalszego badania. Jeśli okaże się, że badanie USG stawów biodrowych u niemowlęcia wykazało obecność dysplazji, w takim wypadku lekarz zleci stosowanie specjalnych nosideł dla dzieci.