Cholesterolemia jako przyczyna problemów z sercem u Polaków

Istnieje wiele dolegliwości, które wywołują negatywne zmiany w organizmie człowieka. Czasami są one mniej istotne i łatwe do naprawienia, jednak niekiedy bywa tak, że konsekwencję prowadzą do tragicznych skutków. Jedną z chorób przed którą warto się wystrzegać, jest podniesienie poziomu cholesterolu.

Cholesterol nie budzi u ludzi większego niepokoju, niestety.

Dla większości z nas naturalnym wydaje się być fakt, że odżywiając się tłusto i niezdrowo, naturalną tego konsekwencją jest wysoki cholesterol we krwi, jednak nic sobie z tego nie robimy, traktując to jako coś, co dotyka wszystkich dookoła, a nie wywołuje konsekwencji. Niestety nie ma w tym nawet ziarna prawdy.

Zagrożenie podniesieniem cholesterolu i jego konsekwencje mogą dotyczyć wszystkich, jednak nie w takim samym stopniu. Najbardziej narażeni na to schorzenie są ludzie, u których w rodzinie notowano przypadku osób, u których poziom cholesterolu był zbyt wysoki. Może to oznaczać genetyczne uwarunkowanie, które sprzyja podnoszeniu się jego poziomu, a to z kolei wymaga większej ostrożności.

Inne narażone grupy ludzi to:

  • palacze papierosów,
  • ludzie z nadwagą,
  • zapominające o zdrowym odżywianiu się,
  • osoby starsze
  • osoby spędzające dużą część pracy siedząco.

U nich ryzyko podniesienia się cholesterolu do niebezpiecznego poziomu jest najwyższe. Problem polega na tym, że jego objawy nie ujawniają się w początkowej fazie, a dopiero podczas osiągnięcie poziomu, kiedy zmiany zaczynają przynosić naprawdę negatywne zmiany w organizmie. Mogą to być początkowo bóle w klatce piersiowej i okolicach serca, niepokój, zawroty głowy, ciągłe uczucie zmęczenia i niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Wszystkie te zmiany, o ile są wywołane podwyższonym poziomem cholesterolu, wpływają na powstawanie chorób serca, których konsekwencja są wszystkim doskonale znane w postaci zawałów serca albo wylewów.

Warto wiec pamiętać o regularnych badaniach, o przejściu na zdrowy tryb życia, a także na aktywności fizycznej, która jest najlepszym lekarstwem na tego typu dolegliwości.