Aparaty USG nieocenioną pomocą w diagnostyce pacjentów

W medycynie cenione są wszelkie metody diagnostyczne, które są nieinwazyjne, to znaczy niewymagające znacznej ingerencji w organizm pacjenta. Te warunki doskonale spełnia ultrasonografia i aparaty USG, które korzystają z tej technologii. Dzięki użyciu fal ultradźwiękowych oraz ich rozchodzenia się i odbijania w ośrodku, którym jest ciało pacjenta, urządzenia diagnostyczne USG są w stanie stworzyć obraz wewnętrznych struktur organizmu człowieka, co jest bardzo pomocne przy stawianiu diagnozy.

Dużo osób kojarzy urządzenia USG jako przyrządy służące ginekologowi do obserwowania płodu, gdy ten jest jeszcze w łonie matki – dzięki takiemu badaniu można już wstępnie ocenić stan dziecka, jego ewentualne wady oraz płeć. Aparatura ta znajduje jednak o wiele więcej zastosowań w wielu gałęziach medycyny. Przy ich użyciu może prowadzić badania internistyczne, urologiczne, ortopedyczne, możemy także badać serce oraz naczynia żylne i tętnicze.

Uniwersalność aparatów, a także ich prostota, nieinwazyjność, względna taniość oraz możliwość uzyskania obrazu w czasie rzeczywistym to są niewątpliwe zalety, które przyczyniły się do popularności ultrasonografii od czasów jej używania w warunkach klinicznych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Co należy jednak zauważyć to to, że urządzenia nie pracują zawsze na tych samych ustawieniach, co jest konieczne, by dostosować je do zadania, które się im przydziela. Podstawową różnicą odnośnie sposobu pracy aparatu są częstotliwości fal – te niskie służą do bardziej dogłębnego badania, co się jednak odbywa przy niższej rozdzielczości, natomiast wraz ze wzrostem częstotliwości fal używanych w badaniu aparatem diagnostycznym wzrasta również jakość obrazu, ale badanie staje się coraz „płytsze”.

Z tego też względu należy dostosować zakup urządzenia tego typu do konkretnych celów, w jakich będzie używany. Nie inaczej sprawa przedstawia się z innymi cechami aparatu USG, takimi jak techniki skanowania, skala szarości czy też parametry wyświetlacza, które mają znaczący wpływ na używanie danego przyrządu.