Zamek Poenari – nieznany dom Drakuli

Rumunia to kraj nie do końca doceniony pod względem turystycznym, a jest to przecież doskonale miejsce na wczasy. Rumunia oferuje ciekawe zabytki oraz możliwość poznania niesamowitej historii i kultury. Kraj ten najsilniej kojarzony jest z hrabią Drakulą, którego postać zakorzeniła się silnie w pop kulturze dzięki powieści Brama Stokera i licznym filmom. Czy w Rumuni można znaleźć ślady prawdziwego Drakuli – hrabiego Włada Palownika?

Wczasy Rumunia – śladami Włada Palownika

Wład Palownik to postać, która do dziś wzbudza wiele emocji, co zgrabnie wykorzystują osoby, które chcą wypromować jeden z atrakcyjniejszych regionów Rumunii – Transylwanię. Wład III Palownik był jednym z włodarzy (hospodarów) wołoskich. Wład z czasem zyskał sobie przydomek Dracula, co w wolnym tłumaczeniu można uznać są „Syn Smoka” lub „Syn Diabła” z uwagi na to, że jego ojca nazywano Draco lub Dracul. To właśnie ten przydomek obrał dla swojego bohatera Bram Stoker. Można się zastanowić skąd wzięła się zła sława Palownika. Otóż wiele mówi już sam przydomek władcy. Zyskał go, gdyż swoich wrogów pokonanych w walce nabijał na pale.

Obecnie wiele biur podróży oferuje wycieczki tematyczne do Rumuni, związane ściśle z miejscami mniej lub bardziej nawiązujących do historii słynnego hospodara.wakacje rumunia

Jednym z ciekawszych miejsc związanych z Władem Palownikiem jest zamek Poenari, który został wzniesiony niedługo po tym jak Drakula objął ponownie władanie na Wołoszczyźnie. Budowla została wzniesiona przez bojarów schwytanych do niewoli, którym oszczędzono życie.

Oprócz tego warto zobaczyć także miasto Targoviste zwane często wołoską Florencją. Osoby podążające śladami Drakuli chętnie wybierają się także do miasteczka Sighisoara – miejsca urodzenia Palownika.

Wczasy Rumunia -co jeszcze warto zobaczyć?

W całej Rumunii znajduje się wiele miejsc, wokół których krąży wiele legend. Jednym z nich jest most kłamców. Tradycyjne przekazy podają, że jeśli ktoś na nim skłamie, most się zawali.

Rumunia to także niesamowita przyroda, często nieskalana ludzką ręką. Do jednych z piękniejszych miejsc zaliczyć można z pewnością Tetezat, który jest najwyższym masywem górskim tego kraju. Na jego obszarze znajdują się liczne jeziora polodowcowe. Utworzono także pierwszy park narodowy w Rumunii. Innym ciekawym miejscem dla miłośników podziwiania potęgi natury będzie Scărişoara – jaskinia, która ma 750 metrów długości i położona jest na wysokości 1165 m n.p.m. Zwiedzającym jest udostępnionych do zwiedzania kilka komnat, z których w jednej można podziwiać ponad 100 tworów skalnych jakimi są stalaktyty i stalagmity.

Mało kto wie, ale również Rumunia ma swoją riwierę, która posiada dobre zaplecze turystyczne, jest mniej oblegana niż inne regiony Morza Czarnego, a także stosunkowo tania. Tutejsze kurorty to także popularne uzdrowiska, gdzie wykorzystywane są właściwości czarnego błota.

Na szczególną uwagę zasługuje region, jakim jest Bukowina. Tutejsze tereny są niezwykle malownicze, ale znajduje się tu też wiele zabytków materialnych – architektury sakralnej. Do najciekawszych należą cerkwie i monastyry pochodzące z XVI wieku.28

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *