Wytrzymałe rowery górskie

 

Kilkanaście lat temu rowery górskie przeżywały swój największy „boom”, zresztą do dzisiaj są najczęściej spotykanym typem rowerów w Polsce. Dedykowane dla osób lubiących wycieczki do lasu, dynamiczną jazdę po polnych drogach i wzniesieniach. Przy wyborze konkretnego modelu, nie skupiajmy się zbyt mocno na estetyce, a bardziej na aspektach praktycznych pojazdu, jakości osprzętu. „Góral” musi być przede wszystkim wytrzymały i niezawodny. Przyjrzyjmy się konkretnym cechom tego typu jednośladu, zanim wybierzemy się do sklepu.

 

Najważniejsze cechy rowerów górskich

 

Rowery górskie to mocna, wytrzymała konstrukcja oraz możliwość pokonywania przeszkód w trudnych warunkach terenowych. Kiedyś montowano je na ciężkich, stalowych ramach, bez amortyzacji. Obecnie rowery do jazdy górskiej są amortyzowane i wykonywane z bardziej wytrzymałych materiałów, w dużej mierze dzięki postępowi technologicznemu.

 

Szerokie opony z agresywnym bieżnikiem zwiększają możliwości rowerzysty na szlaku. Piasek, błoto, czy wysokie trawy nie stanowią dla „górala” większego problemu. Najczęściej rowery górskie mają koła o średnicy 26  i 27,5 cali, choć coraz popularniejsze na polskim rynku stają się także rowery górskie 29 calowe. Większa średnica zdecydowanie ułatwia pokonywanie dziur, jazda po nich jest dużo płynniejsza. Rower miejski nadaje się tylko do jazdy po asfalcie i betonie, natomiast typ rower górski to rozsądny kompromis, jest bardziej uniwersalny i można go wykorzystywać niemal w każdym terenie.

mountain bike

Kierownica w górskim rowerze jest prosta i krótka, dzięki czemu rowerzysta łatwiej kontroluje sytuację podczas ostrych zjazdów i nagłych wyskoków. Pozycja za kierownicą jest wysoka, optymalna do sportowej jazdy. W przypadku roweru górskiego wąskie i twarde siodełko ma sens, zmniejsza prawdopodobieństwo otarć podczas dynamicznej jazdy.

 

Ile kosztują rowery górskie?

 

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeżeli jeździmy na bicyklu od czasu do czasu i nie mamy dużych sportowych ambicji, w zupełności wystarczy nam model oparty na ramie aluminiowej za około 1500 złotych. W żadnych wypadku nie kupujmy rowerów górskich za 1000 zł i mniej. Pamiętajmy, że jakość osprzętu wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Wystrzegajmy się tanich rowerów górskich z marketów, mogą stanowić realne zagrożenie podczas jazdy po wymagającym terenie. Jeżeli planujemy jeździć na „góralu” regularnie, zainwestujmy w jego zakup więcej funduszy. Rowery górskie za 2500 złotych to minimum, a górnej granicy kwoty praktycznie nie ma. Za nieco ponad 2000 złotych możemy kupić rower, który z pewnością starczy na lata, a nie na lato. Warto kupić jednoślad poza sezonem lub w okresie wyprzedaży, możemy dzięki temu zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych.

 

Nie bez powodu tak wielu Polaków niezmiennie od lat kupuje popularne „górale”. To praktyczne, niezawodne i wytrzymałe rowery. Jednak ostateczny wybór konkretnego modelu najlepiej skonsultować z kompetentnym sprzedawcą sklepu rowerowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *