Co wyróżnia najlepsze rowery?

Rowery zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Jazda na rowerze nie tylko kształtuje sylwetkę, ale i poprawia samopoczucie. Jednak, aby zakupiony sprzęt służył nam bezproblemowo przez wiele lat, musi spełniać pewne warunki. Wielu początkujących rowerzystów zastanawia jak kupić idealny rower dostosowany do naszych potrzeb? Jakie cechy, parametry definiują jednoślad dobrej jakości?

ILE KOSZTUJĄ DOBRE ROWERY?

Przeważnie jedynym atutem tanich rowerów jest właśnie ich cena. Rowery z hipermarketu, których sprzedaż lawinowo rośnie w sezonie komunijnym, wykonane są zwykle z tandetnych materiałów, często plastikowych i najniższej jakości podzespołów, niejednokrotnie niewiadomego producenta. Bicykl za kilkaset złotych jest nietrwały, szybko rdzewieje i sprawi więcej kłopotów niż przyjemności, szczególnie osobom intensywnie jeżdżącym. Ceny przyzwoitych rowerów, które zamierzamy regularnie użytkować zaczynają się od minimum 2500 złotych w górę. Za kwotę powyżej 4000 złotych kupimy na przykład bardzo dobry jakościowo rower trekkingowy z wyższej półki. Jeżeli jednoślad ma służyć nam przez długi czas i jazda na nim sprawiać prawdziwą frajdę, warto zainwestować więcej środków w jego zakup.

JAKA WAGA ROWERU JEST OPTYMALNA?

Rowery nie powinny zbyt dużo ważyć. Im jednoślad jest lżejszy, tym wyższej jest klasy i lepiej dla jego użytkownika. Bardzo lekkie rowery są jednak zwykle również bardzo drogie. Możemy odjąć z roweru kilka kilogramów wymieniając stalowe sztyce, korby i mostki, na wykonane z lżejszego aluminium. Przy zakupie warto wybrać egzemplarz, który ma aluminiowe obręcze kół. Waga roweru zależy też od jego typu, najcięższe są rowery miejskie, niektóre modele mogą ważyć nawet 25 kg, dlatego, jeśli nie mieszkamy na parterze, lepiej kupić rower trekkingowy, który waży 16-17 kg.

JAKI MATERIAŁ RAMY ROWEROWEJ?

Rowery najwyższej klasy posiadają ultralekką ramę wykonaną z karbonu, jednak są one również bardzo drogie i jeżeli nie planujemy jeździć wyczynowo, nie ma sensu jej kupować. Natomiast jednoślady najniższej jakości posiadają ramy ze stali konstrukcyjnej (tzw. hi-ten). Tanie rowery dostępne w marketach zwykle posiadają stalowe ramy, które powodują niski komfort jazdy ze względu na przenoszenie wszystkich drgań na kierującego bicyklem. Inny, zdecydowanie lepszy rodzaj stali używany do produkcji ram to stal chromo – molibdnenowa. Ramy wykonane z tego materiału są odporne na korozję, ale też drogie. Dobrym materiałem w przystępnych cenach jest aluminium – ramy z niego wykonane są przyzwoite jakościowo, nie rdzewieją, są wytrzymałe i w wielu aspektach codziennego użytkowania górują nad droższą ramą z karbonu.

rower górski

KWESTIA OSPRZĘTU ROWERÓW

Producenci sprzętu rowerowego w jednym modelu zachwalają solidne zawieszenie, w innym hydrauliczne hamulce tarczowe, a w jeszcze kolejnym elektryczne przerzutki. Osprzęt porządnego roweru powinien być trwały i odporny na różne warunki pogodowe, złożony z markowych komponentów np. przerzutek Shimano, korb SRAM. Jednak nie ma sensu inwestować w ten najwyższej klasy, jeżeli nie planujemy pokonywać rocznie więcej, niż kilku tysięcy kilometrów w celach czysto rekreacyjnych.

Podsumowując, jeżeli kupimy rower powyżej 2500 złotych, z aluminiową ramą i wytrzymałym osprzętem, nasz sezon rowerowy będzie z pewnością udany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *