Sport ekstremalny. Przykłady dyscyplin balansujących na krawędzi

Sporty ekstremalne to coraz popularniejsza forma aktywnego wypoczynku. Dyscypliny te zapewniają mnóstwo emocji i skutecznie poprawiają samopoczucie. Warunki ich uprawiania są trudne i często niebezpieczne, dlatego większość sportów ekstremalnych wskazana jest dla osób o ponadprzeciętnych warunkach fizycznych i cechujących się wyjątkowym opanowaniem. Niektóre dyscypliny ekstremalne nadają się nie tylko dla zawodowców, np. wspinanie na niewielkich skałkach.

Jakie są najbardziej niebezpieczne sporty ekstremalne?

Jednym z najbardziej ekstremalnych sportów jest z pewnością skok ze stratosfery. Jest to dyscyplina ryzykowna i niebezpieczna. Pomysłodawcą pierwszego skoku był Felix Baumgartner, który skoczył z wysokości 39 km. Skok trwał 8 minut i 8 sekund, a prędkość, jaką skoczek osiągnął przed otworzeniem spadochronu to aż 580 km/h. Jego rekord został pobity przez Alana Eustace’a, który skoczył z wysokości 40 km.

Kolejnym sportem ekstremalnym, który jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów, jest nurkowanie jaskiniowe. Szczególnie trudną dziedziną tego sportu jest nurkowanie w ponorach. Nurek porusza się w głąb jaskini wraz z prądem wody, a wraca pod prąd. Wyliczenie zużycia gazów jest w tym wypadku znacznie utrudnione i często okazuje się, że powrót jest niemożliwy. Nieco bezpieczniejsze jest nurkowanie w jaskiniach zalanych wodą. Dziedzina ta wymaga stosowania technik alpinizmu jaskiniowego, a sam transport sprzętu w głąb jaskiń może trwać wiele godzin.

Ekstremalnym sportem jest także bouldering, czyli wspinaczka bez zabezpieczeń. Do pokonywania trudnych odcinków skalnych niezbędna jest siła i hart ducha. Najwyższy poziom trudności zapewnia highball bouldering, czyli wspinanie się po wysokich blokach skalnych. Ryzyko kontuzji zmniejszają materace amortyzujące oraz spotterzy, czyli osoby, które zabezpieczają wspinacza przed upadkiem na wrażliwą część ciała.Zjazd na nartach

Slackline to sport ekstremalny polegający na chodzeniu po rozwieszonej między dwoma obiektami linie. Dodatkowym utrudnieniem bywa silny wiatr oraz brak lin bezpieczeństwa. To sport wymagający dobrego zmysłu równowagi. Najbardziej niebezpieczną odmianą slackline jest highline, gdzie taśmy są rozwieszone na wysokościach sięgających kilkudziesięciu metrów. Rekord świata należy do Nathana Paulina i Danny’ego Mensika, którzy przeszli po linie umieszczonej na wysokości 1020 metrów.

Jakie sporty ekstremalne można uprawiać bez przygotowania?

Sportami ekstremalnymi, które nie wymagają specjalnych przygotowań, są skok na bungee oraz latanie balonem. Dyscypliny te wyzwalają mnóstwo adrenaliny i skutecznie poprawiają samopoczucie. Do sportów ekstremalnych zaliczany jest również surfing, żeglarstwo czy kajakarstwo. Najtrudniejszą dyscypliną kajakarstwa jest kajakarstwo górskie oraz canyoning, czyli pływanie na rzekach pełnych mielizn i wodospadów.

Zimowe sporty ekstremalne to narciarstwo oraz snowboarding po dzikich zboczach z bardzo dużą prędkością. Dyscypliną, która zdobywa coraz większą popularność jest zorbing, czyli zjazd po stromym stoku w wielkiej kuli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *