Jak prawidłowo dbać o rower?

 

Rower, jak każdy inny sprzęt wymaga konserwacji i należytej dbałości o wszystkie jego akcesoria po to, aby służył nam jak najdłużej. Prawidłowa pielęgnacja zapewni komfortową i bezpieczną jazdę przez długie lata. Systematyczne i sumienne konserwowanie wszystkich akcesoriów rowerowych pozwoli także zapobiec kosztownym naprawom.

Od czego zacząć prawidłowe dbanie o rower?

Pierwszą i podstawową czynnością, która pozwoli nam zachować wszystkie akcesoria rowerowe w doskonałej kondycji jest czyszczenie roweru. Stopień czystości ma wpływ na pracę całego roweru, a zwłaszcza układu napędowego. Błoto może narobić o wiele więcej szkód niż mogłoby się początkowo wydawać. Jeśli zabrudzenia nie są wielkie, można używać do czyszczenia płynu do mycia roweru oraz ciepłej wody. W przypadku, gdy na przykład na przerzutkach lub łańcuchu znajduje się zaschnięty piasek lub błoto, wówczas należy korzystać ze szczotek do czyszczenia roweru, a następnie umyć go pod niewielkim ciśnieniem. Następnie wskazane jest bardzo dokładne umycie roweru. Należy uważać, aby nie myć roweru pod zbyt dużym ciśnieniem oraz, by nie wypłukać olejów i smarów. Należy używać tylko zimnej wody, ponieważ smar na łożyskach może się roztopić. Pielęgnacja zapewni połysk, a także lepszą ochronę akcesoriów rowerowych przed brudem i kurzem.

Jak uniknąć nadmiernie hałasującego roweru ?

Mechaniker repariert Fahrrad in einer Werkstatt - len der Kette

Aby rower poruszał się sprawnie i bezgłośnie należy dobrze nasmarować układ napędowy. Smarowanie ma też duży wpływ na pracę przerzutek, dzięki czemu będą działały bez żadnych zastrzeżeń. Należy systematycznie co dwa miesiące nasmarować łańcuch, dźwignie hamulców oraz przerzutki. Szczególnie narażonym elementem na pracę w wyjątkowo niekorzystnych warunkach jest łańcuch. Akcesoria rowerowe należy stosować wówczas, gdy sprzęt jest suchy i czysty. Do czyszczenia łańcucha potrzebny jest odpowiednio dobrany smar, który pozwoli zachować go w dobrej kondycji. Do czyszczenia wystarczy chusteczka lub szmatka. Sprawdzić należy także czy poszczególne części nie są zużyte. Przerzutki powinno się wyregulować, a korba powinna być mocno przykręcona do ramy. Aby zapobiec przylepianiu się brudu do łańcucha należy pamiętać, aby nadmiar oleju wytrzeć szmatą do sucha.

Jak należy dbać o hamulce, aby bezpiecznie korzystać z roweru?

Jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na nasze bezpieczeństwo są hamulce, dlatego też należy o nie szczególnie dbać, aby działały poprawnie. Powinny być one odpowiednio wyregulowane. Należy nasmarować linki hamulców, a także sprawdzić okładziny hamulcowe, czyli odpowiedniki klocków hamulcowych w rowerowych hamulcach tarczowych. Używanie zużytych klocków prowadzi do niszczenia obręczy kół i w rezultacie do kosztownych remontów. W przypadku gumowych klocków powinny być one ustawione na środku obręczy i ścierać się równomiernie. Jeśli przy hamowaniu słychać charakterystyczny dźwięk wówczas klocki należy wymienić.

O czym jeszcze należy pamiętać ?

Aby być pewnym, że rower jest w pełni zdolny do jazdy, należy także zadbać o pozostałe akcesoria rowerowe. Koła oraz obręcze powinny być proste, a opony odpowiednio napompowane. Należy sprawdzić wizualny stan opony, nie powinna ona mieć nacięć, a bieżnik powinien być mało starty. Siodełko oraz kierownica powinny być mocno dokręcone. Manetki oraz linki powinny być całe i nieposzarpane, a także stabilnie przymocowane do kierownicy.

Jak często serwisować rower ?

Odpowiednie dbanie o rower, to serwisowanie go przynajmniej raz w roku. Specjalista dokładnie oceni stan poszczególnych części oraz sprawdzi czy wszystko jest odpowiednie mocno dokręcone. Profesjonalny serwis sprawdzi również co należy wymienić lub na co zwrócić szczególną uwagę w przyszłości. Dzięki tym wszystkim czynnościom rower będzie sprawny przez wiele lat. Przegląd roweru należy przeprowadzać przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, czyli na wiosnę.

 

 

 

Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Bez dobrego smaru/oleju ani rusz! To podstawa dbania o rower. Nie musi być mega drogi, bo np. coś od total care spokojnie wystarczy, wyjdzie nam to zdecydowanie taniej niż konsekwencje nie wydania tych nastu zł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *