Nurkowanie w Polsce? To możliwe!

Powszechnie uważa się, że aby móc nurkować trzeba wyjechać w ciepłe kraje. Piękne rafy koralowe, duża przejrzystość – przecież w Polsce tego nie ma! Może i nie mamy raf, jednak miejsc do nurkowania i obiektów do oglądania tutaj nie brakuje. Szkoły nurkowania cieszą się coraz większą popularnością, a to wszystko dzięki… dobrym warunkom.

Nurkowanie w Polsce? Ale jak?

W Polsce wbrew ogólnemu przekonaniu mamy naprawdę wiele możliwości jeżeli chodzi o nurkowanie. Do wyboru jest Bałtyk, liczne (bardzo liczne) jeziora oraz zalane kamieniołomy. Dobra widoczność, ciekawe obiekty i różnorodność możliwości – takie jest nurkowanie w Polsce – z pewnością każdy miłośnik podwodnego świata znajdzie tutaj coś dla siebie.

 

Czy Bałtyk lubi nurkowanie?

Dużą popularnością wśród fanów nurkowania cieszy się polski Bałtyk. Na jego dnie można znaleźć liczne pozostałości po samolotach czy statkach. Ze względu na małe zasolenie wody i dość niską temperaturę, wraki znajdujące się na dnie utrzymane są w dobrej ‘kondycji’. Może i Polska nie ma aż tak kolorowych rybek i raf koralowych, jakie można spotkać za granicą, jednak instruktorzy nurkowania gwarantują, że lokalne ‘obiekty’ również robią wrażenie! Bałtyk charakteryzuje się naprawdę dużą widocznością – znawcy określają ją jako 12 – 15metrów.

 

Jakie jeziora w Polsce zachwycą fanów nurkowania?

Atrakcyjnych pod względem nurkowania jezior w Polsce jest naprawdę wiele. Jedne oferują ciekawą przyrodę, inne liczne pozostałości, które pod wodą wydają się być jeszcze bardziej interesujące. Jedno jest pewne, każde jezioro jest inne, dlatego nie warto zamykać się na jedno miejsce – tylko ‘zwiedzać’.

Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce. Jest to idealne miejsce dla fanów i miłośników podwodnej aury. Jego atrakcyjność zwiększają duże głazy narzutowe, które znajdują się na dnie. Wyglądają one niesamowicie, aż chciałoby się zostać ‘tam na dole’ dłużej. Woda jest bardzo czysta, jednak podczas nurkowania warto zaopatrzyć się w ciepły strój – woda nawet w lecie jest dość zimna.

Najwięcej ‘widowiskowych wraków’ znajdziecie w okolicach Półwyspu Helskiego. Tam również, można odwiedzić się wiele szkół i ośrodków nurkowania. W Zatoce Puckiej zobaczysz liczne wraki małych podwodnych łodzi. Jednym z ‘eksponatów’ jest znany wszystkim ORP Ślązak.

Miłośników nurkowania zachęca się do przyjazdu również nad jezioro Budzisławskie. Leży między Gnieznem i Koninem. Tutaj, można zaobserwować oryginalną florę i faunę. Jeżeli jesteś amatorem i chciałbyś spróbować swoich sił możesz tutaj wypożyczyć sprzęt, odbyć szkolenia i zwiedzać podwodny świat.

 

Nurkujesz? A może odwiedzisz kamieniołomy?

Nurkowie często wybierają się również pod Kraków, gdzie w Zalewie Zakrzówek podziwiają pod wodą nieczynne kamieniołomy. Powiało nudą? Tylko pozornie – bo pod wodą czeka na was mnóstwo interesujących obiektów. Możesz zobaczyć tam autobus, szatnię robotników oraz (największą atrakcję) wrak dużego fiata.

To tylko przykłady miejsc, które możecie odwiedzić, aby poznać bliżej podwodny świat w swoim kraju. Polecamy przejrzeć portale, które zestawiają wszystkie ‘nurkowe’ miejsca z wyszczególnieniem gdzie i co można zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *