Co powinien mieć każdy rowerzysta

 

Posiadanie roweru to połączenie przyjemności z obowiązkiem. Poza rowerem trzeba posiadać także konkretne akcesoria rowerowe, z których brak grozi mandat oraz takie, które mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Jak uniknąć mandatu?

Nawet niedzielna jazda na rowerze może skończyć się przykro, jeżeli nie zada się o odpowiedne oświetlenie. Każdy rowerzysta powinien mieć przynajmniej jedno światło o barwie białej lub żółtej, które będzie świecić ciągle lub migająco. Taką lampkę umieszczę się np. na kierownicy i ma nie tyle oświetlać drogę, co ostrzegać innych użytkowników drogi, że nadjeżdżamy.

Rowerzysta powinien posiadać też drugie światło w kolorze czerwonym, który umieszcza się z tyłu. Może to być światło odblaskowe, chociaż nie może być jedynym światłem tylnym w rowerze.

W ciągu dnia nie ma obowiązku montowania światła na rowerze. Wymóg ten jest stosowany wyłącznie po zmroku.

Posiadanie kasku nie jest obowiązkowe na rowerze. Sam jego wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty jest mocno dyskusyjny. Przeprowadzone badania mówią, ze wcale nie wpływa on na bezpieczeństwo na drodze. Na domiar tego, nikt nie jest wstanie wykazać, że dzięki kaskom zmniejsza się ilość urazów głowy.

Posiadanie przez rowerzystę powoduje pewna psychologiczne podejście wśród kierowców samochodów. Okazało się, że mijają oni o 8.5 cm bliżej rowerzystów w kasku niż bez nich. Skutkuje to tym, że w wypadkach bierze więcej rowerzystów w kaskach, niż bez nich. W USA, gdzie ponad 40% rowerzystów ma kas, ginie 110 na każdy miliard kilometrów. W Holandii zaś, gdzie odsetek rowerzystów w kaskach jest mniejszy niż 0.15 ginie „tylko” 20 na każdy miliard kilometrów.

Jazda na rowerze

Co warto mieć przy rowerze

Wybierając się w podróż warto mieć przy sobie pompkę do roweru lub zestaw naprawczy. Pompka rowerowa jest przydatna w upalne dni, kiedy o powietrze ucieka z kół wyjątkowo szybko. Zestaw naprawy w postaci łatek i kleju da możliwość dojechania do domu bez konieczności prowadzenia roweru.

Przydatna bywa sakwa pod ramię, w którem można trzymać portfel i właśnie zestaw naprawczy. Podobną funkcję do sakwy mają torby rowerowe na kierownicę, jednak mogą one ograniczyć swobodę ruchu. Plusem jest to, że są wyposażone w przezroczyste okienka na telefon.

W Polsce mało popularny, ale przydatny jest dzwonek. Piesi często wchodzą na ścieżki rowerowe lub idą całą szerokością drogi. Dzwonek pozwoli ich w kulturalny sposób ostrzec.

Każdy rowerzysta powinien posiadać zapięcie rowerowe. Nie warto zaprzątać sobie głowy najtańszymi z supermarketu, gdzie wystarczy mocniej szarpnąć, aby zapięcie puściło. Zalecane są grubsze łańcuchy powleczone trudnym do przecięcia materiałem. Łańcuch można w szybki sposób przeciąć używając ciekłego azotu, jednak gdyby materiał może opóźnić, a nawet uniemożliwić kradzież roweru. Wybieraj takie z kluczem, gdyż na kod nawet dziecko otworzy w kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *