Sprzęt dla niepełnosprawnych i refundowany przez NFZ

Czy wiedziałeś, że możesz otrzymać odpowiednią refundację z ministerstwa zdrowia dzięki ostatnim zmianom w prawodawstwie? Od teraz każdy sprzęt dla niepełnosprawnych może otrzymać dopłatę do zakupu nowego urządzenia. I co najfajniejsze – nie będzie to wymagało przedstawienia odpowiedniego orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności.

Czy każdy może ubiegać się o dofinansowanie na sprzęt dla niepełnosprawnych?

Tak! To jest najwspanialsze w ten nowej ustawie z NFZ. Jedyne, czego będziesz potrzebował do sprawnego załatwienia sobie nowego sprzętu rehabilitacyjnego lub ortopedycznego to opinia pisemna lekarza specjalisty, który opiekuje się tobą.

Jego ekspertyza jest wystarczającym elementem, jaki będzie potrzebny do określenia, czy naprawdę otrzymasz dofinansowanie. Zazwyczaj jeśli twój stan zdrowotny na to wskazuje, będziesz miał sporą szansę, że będziesz w stanie otrzymać odpowiednie skierowanie od lekarza specjalisty.

Gdzie można otrzymać refundowany sprzęt?

Sprzęt dla niepełnosprawnych możesz wtedy otrzymać w wyznaczonych przez NFZ punktach sprzedaży. Nie każdy sklep, który sprowadza zaopatrzenie ortopedyczne i medyczne będzie posiadał podpisanej z NFZ umowy na refundację całościową lub częściową określonego sprzętu dla niepełnosprawnych.

Na szczęście większość sklepów z zaopatrzeniem medycznym oraz sprzętem dla niepełnosprawnych będzie posiadało podpisaną umowę z NFZ. Wszak dzięki temu będą posiadali więcej klientów, niż mogliby liczyć bez posiadania stosownej umowy z ministerstwem zdrowia.

Właśnie, wysokość refundacji. Nie myśl tylko, że jeśli dostaniesz pozytywną opinię od swojego lekarza to od razu będziesz mógł otrzymać darmowy sprzęt dla niepełnosprawnego. Dofinansowanie potrafi czasami w całości pokryć koszty z naszej strony, lecz częściej będzie tak, że będziesz zmuszony dopłacić nieco ze swojej kieszeni.

Dlatego zawsze staraj się otrzymać jak największe dofinansowanie. Poszukaj również dodatkowych źródeł pieniędzy, jakie zapewnią ci zwrot kosztów sprzętu dla niepełnosprawnych.