Po co robić USG stawów biodrowych u niemowląt w Łodzi?

Niemowlę zaraz po urodzeniu dalej jest narażone na wiele różnych problemów zdrowotnych, a jednym z nich jest między innymi dysplazja stawów biodrowych. Aby zapobiec jakimkolwiek problemom w późniejszym wieku, wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowląt. posiada wiele szpitali, w tym największy jakim jest Centrum Zdrowia Matki Polki, które świadczy między innymi taką usługę.

Co może powodować dysplazję stawów biodrowych i niemowląt?

Choroba ta charakteryzuje się nierównością oraz zwyrodnieniami miednicy oraz samych stawów do niej przylegających. Szczególnie narażone na nią są dziewczynki, ponieważ ich biodra zawsze są szersze.

USG stawów biodrowych u niemowląt wykonuje się po to, aby uniknąć problemów związanych z powikłaniami. Do tej choroby może dojść poprzez:

  • Niedowód w łonie matki podczas noszenia ciąży,
  • Nieprawidłowe położenie w łonie w sposób poprzeczny do miednicy matki,
  • Trudny poród,
  • Schorzenia dziedziczone, jeśli ktoś z rodziny również cierpiał na dysplazję stawów.

Co to USG stawów biodrowych u niemowląt?

Aby wykryć wszelakie problemy, wykonuje się USG stawów biodrowych u niemowląt. Badanie to ma na celu wykrycie wszelakich zniekształceń związanych ze stawami u niemowląt. Samo badanie nie jest bolesne i zabiera zaledwie kilkanaście minut.

Dziecko przychodzi z rodzicem na badanie nakarmione oraz wyspane, ponieważ może płakać po kontakcie z chłodnym żelem. Lekarz zaprasza do ciemnego pokoju i tam smaruje biodra dziecka żelem do USG. Następnie przesuwając po skórze przetwornikiem, wysyła fale dźwiękowe w celu uzyskania obrazu stanu kostnego niemowlęcia.

USG stawów biodrowych u niemowląt jest standardowym postępowaniem, na które dziecko powinno zostać skierowane do 6 tygodnia życia. Zawczasu wykryte nieprawidłowości pozwolą na odpowiednie leczenie.