Jak leczyć przewlekły ból głowy?

O przewlekłym bólu głowy możemy mówić w przypadku, gdy od ponad trzech miesięcy występuje on codziennie i trwa więcej niż cztery godziny. Zdaniem wielu ekspertów problem przewlekłego bólu głowy nadal jest bardzo niedoceniany. Cierpi na niego zaledwie kilka procent całego społeczeństwa.

Należy jednak pamiętać, że jest one niezwykle męczący, mimo iż sam ból nie jest zbyt intensywny. Warto jednak pamiętać, że wielu pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle głowy uskarża się na ból każdego dnia przez większą część miesiąca. Wydaje się zatem, że dolegliwość ta w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie człowieka w swoim codziennym życiu. Nie ulega zatem wątpliwości, że problem przewlekłych bólów głowy powinien być znacznie bardziej doceniany ze względu na uporczywość i trudność walki z nim.

Przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania przewlekłych bólów głowy nie do końca są znane. Otóż jak się okazuje niektóre czynniki z całą pewnością mogą działać bardzo niekorzystnie na pacjenta, ale nie mamy całkowitej pewności czy to właśnie one są w zupełności odpowiedzialne za powstawanie codziennego bólu.

Do najbardziej niekorzystnych czynników możemy zaliczyć z całą pewnością wszelkie choroby przewlekłe na które cierpią pacjenci. Warto również wspomnieć o otyłości, nadużywaniu alkoholu, niezdrowej diecie oraz utrzymującym się od dłuższego czasu stresie. Nie ulega bowiem żadnej wątpliwości, że wszelkie te czynniki sprzyjają przewlekłym bólom głowy. Należy zatem bezwzględnie ich unikać.

Jak walczyć z bólem?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w przypadku zaobserwowania u siebie objawów przewlekłego bólu głowy należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten z kolei zaleci nam wizytę u specjalisty neurologa, który pomoże nam ustalić przyczynę bólów. Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach jest ona jak najbardziej do zniwelowania.

Dotyczy to zwłaszcza chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie tętnicze. Jeśli ból wynika z tej przyczyny możemy z nim walczyć poprzez podawanie leków obniżających ciśnienie. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że nie należy leczyć się na własną rękę środkami dostępnymi bez recepty.