Czy laserowe zamykanie naczynek jest skuteczne?

Wiele osób zmaga się z tak zwanymi pajączkami, czyli popękanymi naczynkami. Zwykle pojawiają się one na twarzy, chociaż zdarza się, że atakują również szyję, dekolt i nogi. Często jest to źródłem kompleksów i dyskomfortu psychicznego. Istnieje jednak nieinwazyjna metoda walki z pajączkami. Szybki i bezbolesny zabieg – laserowe zamykanie naczynek – który wykonany profesjonalnie daje niesamowite rezultaty. W zależności od wielkości zmian potrzebnych jest od jednego do kilku takich zabiegów. Zamykanie naczynek metodą laserową jest bardzo skuteczne i daje trwałe efekty. Można na stałe pozbyć się pękających naczynek i wreszcie poczuć się komfortowo.

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do zabiegu, a są to m.in. terapie retinoidami, leki i zioła światłouczulające, stany zapalne skóry, fotodermatozy, świeża opalenizna lub niedawne peelingi, a także cukrzyca, ciąża i niska odporność organizmu. Należy więc upewnić się, że zabieg może zostać wykonany bez zastrzeżeń. Dzięki temu zdrowie pacjenta nie będzie narażone na żadne niebezpieczeństwo.

Sam zabieg jest bezbolesny, obarczony minimalnym ryzykiem. Nie pojawiają się żadne poważne powikłania, dlatego ta metoda jest coraz częściej wybierana przez osoby borykające się z pękającymi naczynkami. O skuteczności mówi już sam przebieg zabiegu. Najpierw badane są głębokość, średnica i położenie zmian naczyniowych. Źródło światła dobierane jest indywidualnie podczas każdego zabiegu, tak samo jak parametry impulsu. Największą efektywność wykazuje łączenie światła IPL i lasera.


Aby zabiegł przyniósł oczekiwane efekty, należy również stosować się do zaleceń po jego odbyciu. Przez minimum miesiąc pacjent powinien unikać ekspozycji na słońce i przegrzewania organizmu. Odpada zatem opalanie, sauna, gorące kąpiele i solarium. To samo dotyczy wykonywania peelingów, zwłaszcza chemicznych i mechanicznych. Przez dziesięć dni należy też zrezygnować z intensywnych ćwiczeń i treningów. Dodatkowo na miejsca, które objął zabieg, powinno się nakładać maści lub kremy łagodzące i przyspieszające regenerację.

Reasumując, laserowe zamykanie naczynek jest metodą skuteczną i trwałą, pod warunkiem stosowania się do wszelkich wytycznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zależnie od zmian naczyniowych, może być konieczne wykonanie kilku zabiegów, co wiąże się z większymi kosztami.