Jak pozbyć się zakróników? – sprawdzony sposób

Zaskórniki – inaczej zwane wągrami – pojawiają się w wyniku nadmiernej produkcji lepkiego tłuszczu przez gruczoły łojowe, przy jednoczesnym niewłaściwym złuszczaniu się naskórka. Sebum (czyli wydzielina łojowa) wraz z rogowaciejącymi komórkami zatyka ujście mieszków włosowych. W ten sposób powstają właśnie wągry, które wyglądają jak czarne kropki osadzone w skórze (gdy mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi) lub biała drobna kaszka (w przypadku zaskórników zamkniętych). Wągry nie wyglądają estetycznie, a co gorsze – są podatne na bakteryjne nadkażenia, powodując przy tym ropne krosty. Rozsądniej jest się ich pozbyć – na szczęście są na to sposoby.

Zabiegi oczyszczające z zaskórników u kosmetyczki

  • oczyszczanie manualne – kosmetyczka robi demakijaż i peeling, po czym nakłada preparat rozpulchniający oraz przykłada do twarzy urządzenie, które wytwarza parę. Po kilku minutach zmywa preparat i zaczyna wyciskać zaskórniki. W końcu dezynfekuje skórę, nakłada maseczkę ściągającą oraz krem.
  • peeling kawitacyjny – oczyszczanie porów ultradźwiękami. Kosmetyczka przesuwa po twarzy końcówką aparatu emitującego fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Efekt to oczyszczenie, wygładzenie i rozjaśnienie cery.
  • złuszczanie kwasem migdałowym – najpierw na twarz nakładany jest środek, który wyrówna pH, a potem na 20-30 minut preparat zawierający kwas. Po jego zmyciu smaruje się skórę kremem z filtrami UV.
  • jonoforeza – wprowadzenie do skóry przy użyciu prądu galwanicznego środków antybakteryjnych, przeciwłojotokowych i lekko złuszczających.

 

Zabiegi oczyszczające z zaskórników w gabinecie dermatologicznym: https://salvemedica.pl/dermatologia

  • złuszczanie kwasami – np. kwasem glikolowym w wysokim stężeniu, pirogronowym, mlekowym czy salicylowym. Czasem lekarz używa roztworu złożonego z kilku kwasów.
  • mikrodermabrazja – lekarz pracuje za pomocą specjalnej głowicy zakończonej diamentem, a urządzenie generuje duże podciśnienie. Złuszcza to naskórek oraz pobudza produkcję kolagenu. Po skończeniu zabiegu często nakłada się kwasy owocowe.