Ortodonta zajmuje się przede wszystkim leczeniem różnego rodzaju wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych czy też wad szczękowo – twarzowych. Można powiedzieć, iż jest to człowiek, którego powołaniem jest przywracanie pięknego śmiechu swoim pacjentom.
Wady zgryzu to przypadłości polegające na wadliwej budowie zębów i łuków zębowych, przejawiających się także w zaburzeniach prawidłowości ich wzajemnej relacji. Może to doprowadzić do sytuacji, w których dotknięty schorzeniem będzie miał znaczące problemy w podejmowaniu podstawowych czynności życiowych, takich jak mówienie, jedzenie czy nawet oddychanie. Wady zgryzu mogą być wrodzone lub nabyte,zaś do występujących najbardziej licznie nieprawidłowości zębowych możemy zaliczyć szparowatość, stłoczenie, brak zawiązków zębowych czy też tak zwany „zatrzymany ząb” – ząb prawidłowo wykształcony, aczkolwiek tkwiący w łuku zębowym bądź poza nim.
Leczenie ortodontyczne obejmuje dwa obszary. Są to mioterapia oraz zastosowanie aparatów ortodontycznych.
Specyfika leczenia ortodontycznego została opisana na poniższym filmiku (j. ang):
Mioterapia w największym skrócie polega na wykonywaniu specjalnie dobranego zestawu ćwiczeń , mającego na celu zapobieganie powstawaniu oraz leczenie niektórych wad zgryzu. Szczególnie polecana jest jak element profilaktyki dla dzieci i młodzieży.
Klasycznym obszarem, którym zajmuje się ortodonta, jest leczenie za pomocą specjalnie dobranych aparatów ortodontycznych. Na proces ten składają się:
- odpowiednie badania diagnostyczne (gipsowe modle uzębienia, zdjęcia fotograficzne oraz RTG),
- przedstawienie pacjentowi zindywidualizowanego planu leczenia oraz mówienie jego
- poszczególnych etapów,
- faktyczne założenie aparatu ortodontycznego oraz wyjaśnienie pacjentowi zasad jego bezpiecznego użytkowania,
- wizyty kontrolne,
- zdjęcie aparatu,
- czynności związane z utrzymaniem uzyskanych efektów leczenia (w tym zakładanie płytek retencyjnych).
Efektem działań wykonywanych przez ortodontów jest nie tylko zachowanie zdrowia, ale także i dobrego samopoczucia, bo przecież nic nie wpływa na nie lepiej niż posiadanie pięknego, zdrowego uśmiechu.