Na czym polega zabieg kriolipolizy?

Na czym polega zabieg kriolipolizy ?

Kriolipoliza to najnowsza metoda walki z różnymi typami otyłości. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą się katować dietami ani wysiłkiem fizycznym. Metoda została wprowadzona w USA na początku XXI wieku i stopniowo ze względu na łatwość i bezpieczeństwo zyskuje grono zwolenników.  W chwili obecnej jest ona możliwa do wykonania w większości salonów medycyny estetycznej, w których powoli zastępuje liposukcję.

    Istota kriolipolizy

Komórki tłuszczowe znajdujące w różnej grubości tkance podskórnej są wrażliwe na działanie niskiej temperatury. Okazuje się , że giną one już wtedy, gdy wynosi ona +5 stopni C i mniej. W zabiegu kriolipolizy wykorzystuje się niską temperaturę do zniszczenia komórek tłuszczowych w których tłuszcze ulegają krystalizacji i uszkadzają błonę komórkową. Komórka pozbawiona błony nie może przeprowadzać funkcji życiowych i ginie. Inne komórki i tkanki znajdujące się w sąsiedztwie tłuszczowych nie reagują na działanie niskich temperatur i dlatego zabieg jest bezpieczny dla organizmu. Uszkodzone komórki tłuszczowe, a właściwie ich fragmenty, są drogą krwi lub limfy transportowane do wątroby, w której ulegają całkowitemu przekształceniu w związki wydalane z organizmu.

    Zalecenia i przebieg zabiegu.

Kriolipolizę zaleca się głównie dla osób zdrowych z nadmiarem tłuszczu na małych partiach ciała. W takim przypadku  zabieg okazuje się  być najbardziej skuteczny,chociaż można go stosować także na duże partie ciała, ale wtedy musi być powtórzony kilka razy. Do zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenie, które najpierw zasysa tkankę tłuszczową a potem w specjalnej komorze chłodzenia dokonuje obniżenia temperatury nawet do  – 10 stopni. Wysokość temperatury zależy między innymi od grubości warstwy tłuszczowej, zaś sama długość jednego zabiegu zależy nie tylko od grubości ale i powierzchni tkanki do schłodzenia. Trwa on najczęściej około 60 minut. Efekty zabiegu są czasami widoczne od razu, najczęściej jednak trzeba na nie czekać kilka tygodni a nawet parę miesięcy. W tym czasie trwa usuwanie zniszczonych zabiegiem komórek tłuszczowych, a szybkość wydalania zależy głównie od pracy wątroby i nerek. Kolejny zabieg może się odbyć po 6 tygodniach, bo najczęściej potrzeba kilku zabiegów aby pozbyć się grubej warstwy tkanki tłuszczowej.