Dbaj o zdrowie – czyli pomyśl o rowerze elektrycznym

Rower to przede wszystkim pojazd zapewniający przemieszczanie się przy użyciu własnych mięśni. To wiatr owiewający naszą twarz podczas wyprawy i podniesiony poziom endorfin. To dbanie o zdrowie, podnoszenia własnej kondycji. To jak ma się do tego rower elektryczny?

Ma być lżej

Rowery elektryczne rozwijają w zawrotnej prędkości. Począwszy od afery na Tour de France rowery elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przeciętnego użytkownika jednośladu. Ogólna zasada jak przyświeca rowerom elektrycznym, to wspomaganie cyklisty podczas jazdy. Tak też działa silnik montowany w rowerze. Głównymi składnikami roweru elektrycznego są: bezszczotkowy silnik elektryczny montowany w kole, akumulatory gromadzące wyprodukowaną energii oraz kontroler sinusoidalny odpowiedzialny za pracę silnika. Właśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnego kontrolera połączonego z silnikiem elektrycznym wyposażonego w czujnik hala płynność jazdy rowerem elektrycznym jest nieporównywalna z typowym jednośladem. Silnik załącza się przy pierwszym obrocie korby i wyłącza przy przekroczeniu 25 km/h. To zabezpieczenie wynika z ogólnych przepisów Unii Europejskiej, jak również z polskiego prawa o ruchu drogowym. Silniki montowane w rowerach elektrycznym nie mogą przekraczać 250 W mocy, nie mogą być napędzane prądem przekraczającym 48V, a wszystko to po to, aby nasz rower nadal pozostał jednośladem napędzamy siłą mięśni, a nie skuterem elektrycznym. Dlatego też uważa się, że rowery elektryczne tylko wspomagają jazdę. Ułatwiają szybsze ruszenie, również z powierzchni pochylonej.

A gdzie tu zdrowie?

Obecnie głównymi odbiorcami rowerów elektrycznych są ludzie starsi. Mimo szerokiej gamy rowerów elektrycznych, na rynku są dostępne wszystkie znane typy od rowerów miejskich, poprzez trekkingowe aż po crossowe i MTB. To właśnie rowery miejskie robią zawrotną karierę. Miejskie rowery elektryczne z pełnym wyposażeniem są najczęściej wybieranymi rowerami przez starszych cyklistów. I właściwie nie ma się tu czemu dziwić. Skoro siły słabną wraz z wiekiem, a nadal jesteśmy uzależnieni od endorfin wytwarzanych podczas jazdy, to dlaczego nie wybrać roweru elektrycznego i nadal cieszyć się z jazdy? Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na komfortową jazdę nawet w zaawansowanym wieku, co oczywiście już bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *