Rowerki dla dzieci – poradnik zakupowy.

Rower jest często pierwszym pojazdem, na którym maluch uczy się jeździć. Jego wybór nie jest jednak tak łatwy, jak się wydaje. W końcu rowery dla dzieci powinny nie tylko umożliwić im bezpieczną naukę, ale również podobać się samym zainteresowanym. Czym się kierować podczas zakupów? Na jakie aspekty szczególnie należy zwrócić uwagę?

Jak wybrać pierwszy model?

Wybierając rower dla malucha musimy skupić się przede wszystkim na jego rozmiarze. Pierwszy rowerek kupujemy zwykle przed ukończeniem 3 roku życia dziecka – jest to najlepszy moment, by zaczęło ono jeździć. Pociecha nie powinna przekraczać ok. 90 cm wzrostu, byśmy mogli kupić jej typowy dziecięcy czterokołowiec. Jednak nie jest to jedyny wybór przed jakim przyjdzie nam tstanąć. Dziś coraz popularniejsze są biegowe rowery dla dzieci. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie mają… pedałów. „Jazda” w tym przypadku polega na odpychaniu się od ziemi stópkami. Maluch musi mieć odpowiednio obniżone siedzenie tak by, całością stopy dotykał podłoża. Celem rowerów biegowych jest nauczenie dziecka utrzymywania równowagi. Wiele z nich unika dzięki temu etapu czterech kółek ,i może wcześniej przesiąść się na dwukołowiec.

Jak wybrać odpowiedni rower na dwóch kołach?

Kiedy dziecko opanuje już jazdę na czterokołowcu lub rowerku biegowym, a jego wzrost przekroczy 100 cm powinniśmy wymienić rower na taki o kołach 16”. W przypadku tej wielkości rowerów dla dzieci jest zwykle możliwość zamontowania dodatkowych kółek bocznych. Więc jeśli nasza pociecha jeszcze nie opanowała jazdy, ale jej wzrost jest już wystarczający nie warto męczyć jej na małym rowerku i lepiej wymienić go na 16”. Kolejnym etapem jest dwukołowiec o kołach 20”. Możemy kupić go, gdy dziecko przekroczy ok. 120 cm wzrostu.  Ostatni dziecięcy rower wybieramy po osiągnięciu ok. 140 cm. Posiada on koła 24”, czyli tylko trochę mniejsze od tych obecnych w rowerach dla dorosłych.

Czy waga roweru dla dziecka jest istotna?

Ciężar roweru jest niemal tak samo, ważny jak jego wysokość. Niektóre rowery dla dzieci mimo niewielkich wymiarów mają dużą wagę. Wynika to przede wszystkim z grubości ram i tworzyw użytych do ich wykonania. Zanim zdecydujemy się na zakup powinniśmy sprawdzić jak ciężki jest wybrany przez nas model, najlepiej porównując go do innych obecnych w sklepie. Zasada jest jedna – im lżejszy rower tym lepiej. Powinniśmy się nią kierować szczególnie w przypadku pierwszego dwukołowca, na którym upadki mogą być zaliczane dość często.

Ważne wyposażenie

Kupując rower dla swojej pociechy musimy pamiętać o dodatkach, do których należą kask i ochraniacze. Mogą one bowiem uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami pierwszych upadków. Nie zapominajmy również o światłach i elementach odblaskowych.

Rower to najprostszy sposób na zaszczepienie w maluchu miłości do sportu. Na dodatek taka forma aktywności jest dla niego świetną zabawą. Pamiętajmy, by podczas zakupu roweru zasięgnąć opinii również u swojego dziecka. Bezpieczeństwo i komfort jazdy są niezwykle istotne, jednak nie możemy zapominać, że pojazd ma także cieszyć oko naszej pociechy.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*